Handel dźwignią Bitcoin w Polsce
Każdy, kto interesuje się inwestowaniem na giełdzie, zetknął się z handel z depozytem zabezpieczającym lub leveraged trading. Ale co to jest i dlaczego jest nam potrzebne? Wyjaśnimy to w naszym artykule:
- Czym jest handel dźwignią Bitcoin?
- Jak wybrać platformę transakcyjną Bitcoin z dźwignią?
- I jak rozpocząć handel marżą w Polsce?

Czym jest handel z wykorzystaniem dźwigni finansowej?
Handel dźwignią Bitcoin jest tożsamy z kupnem i sprzedażą kryptowalut w celu wykorzystania wahań cen (zmienności).
Jednak w tym przypadku inwestor pożycza dodatkową kwotę od platforma do handlu dźwignią Bitcoin, aby zwiększyć wolumen zamówień. A to daje szansę na osiągnięcie większego zysku.
Dźwignia finansowa to nie to samo, co pożyczka. W tym przypadku ryzyko polega na tym, że Twoje środki przepadną. Złudzeniem jest myślenie, że jeśli Twoje przewidywania się nie sprawdzą i pozycja przyniesie straty, będziesz dłużnikiem giełdy.
Dźwignia finansowa giełdy zasadniczo zwiększa tylko wolumen zlecenia. W praktyce więc Twoje środki są rolowane, a w przypadku stratnej pozycji - przepadają. Jednak w momencie, gdy aktywa na zleceniu kończą się, informujemy Cię o tym wezwaniem do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, co pozwala Ci dodać środki lub zamknąć pozycję, zanim będzie za późno.
Na przykład, masz na swoim koncie 10 000 USDT. Twoim rozwiązaniem jest zajęcie pozycji długiej (kupno z perspektywą) w Bitcoin, licząc na to, że cena tego aktywa wzrośnie później, a Ty będziesz mógł zarobić na różnicy przy sprzedaży. Przy dźwigni x5 możesz kupić Bitcoin za 50 000 USDT, a nie za 10 000.
Ale sytuacja się zmieniła i aktywa, wręcz przeciwnie, zaczęły tanieć. Kiedy więc giełda obliczy, że Twoje 10 000 USDT wkrótce wygaśnie, poinformuje Cię o tym wezwaniem do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego (informacja, że pozycja jest nieopłacalna). Może też wyciągnąć środki ze swojego rachunku depozytowego, a następnie wysłać wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego (zależy to od rodzaju dźwigni).
Niemniej jednak, jeśli jesteś miłośnikiem kryptowalut i wirtualnej rzeczywistości, i chcesz połączyć tę miłość z zarabianiem, to handel Bitcoin z dźwignią jest jedną z najbardziej znanych opcji.
Jak prawidłowo handlować na depozytach zabezpieczających?
Pozwól, że przedstawimy Ci kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci w handel dźwignią Bitcoin w Polsce.
Handel z wykorzystaniem depozytu zabezpieczającego pozwala na zwiększenie zwrotu z inwestycji. Nie ma znaczenia, czy rynek idzie w dół czy w górę. Inwestor ma możliwość dokonywania szerszych operacji i transakcji niż te, które mógłby przeprowadzić za pomocą swoich środków. W rezultacie może zarobić więcej pieniędzy.
Korzystając z tego narzędzia, należy wziąć pod uwagę pewne ryzyko. Na przykład, aby uniknąć wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i wymuszonego zamknięcia pozycji, należy przestrzegać kilku prostych zasad:
- Zawsze należy monitorować sytuację na rynku i kontrolować, czy saldo rachunku jest wystarczające do pokrycia transakcji i pozycji.
- Jeśli pozycja przynosi straty, należy z niej wyjść.
- Jeśli sytuacja na rynku jest niekorzystna, możesz otrzymać wiadomość od swojego brokera - powinieneś szybko na nią zareagować.
- Nie zapominaj o ustawieniu stop-loss.

Kiedy stosuje się transakcje z użyciem depozytu zabezpieczającego?
Rozpoczęcie inwestowania na giełdzie jest dziś łatwe - rachunek maklerski można otworzyć przez Internet, a zakup wielu akcji, instrumentów pochodnych czy walut nie wymaga dużych sum pieniędzy. Jednak osiągnięcie znacznego zysku przy minimalnej inwestycji jest również wyzwaniem.
Jeśli kupisz jedną kryptowalutę za tysiąc dolarów, której wartość wzrośnie o 50%, otrzymasz 500 dolarów zysku. W ujęciu procentowym wszystko wygląda dobrze, ale w rzeczywistości pieniędzy nie będzie wcale dużo.
Aby obejść tę sytuację przy niewielkiej liczbie aktywów początkowych, stosuje się tzw. dźwignię finansową. Polega ona na tym, że inwestor otrzymuje od platforma do handlu dźwignią Bitcoin pożyczkę na inwestycje. Klient musi pozostawić zastaw dla zabezpieczenia kredytu, którym mogą być akcje, waluty i inne aktywa.
W rezultacie traderzy mogą dokonywać transakcji na akcjach, walutach, instrumentach pochodnych (futures itp.) bez fizycznego posiadania ich lub bez zdeponowania całej kwoty potrzebnej do zakupu.
Szczegóły transakcji z wykorzystaniem depozytu zabezpieczającego
Warto zwrócić uwagę na pewne osobliwości handel Bitcoin z dźwignią finansową, które zwykle powodują wiele pytań u początkujących inwestorów.
- Transakcję z depozytem zabezpieczającym można otworzyć na dowolną kwotę, niekoniecznie wykorzystując całą możliwość rozłożenia transakcji z maksymalną możliwą dźwignią; można wykorzystać tylko część dźwigni, a minimalny poziom dźwigni nie jest w żaden sposób ograniczony. W tym przypadku najpierw zostaną wykorzystane środki inwestora, a dopiero jeśli jego środki będą niewystarczające, transakcja zostanie częściowo sfinansowana pożyczonymi środkami z platforma handlowa Bitcoin z dźwignią.
- W zasadzie każdy inwestor może zrezygnować z potencjalnej możliwości zawierania transakcji zabezpieczających. Można to zrobić u brokera, prosząc, z czysto technicznego punktu widzenia, o anulowanie możliwości pożyczania depozytów zabezpieczających po prostu poprzez wyłączenie dostępu do dźwigni finansowej w terminalu giełdowym.
- Nawet bez możliwości zawierania transakcji z depozytem zabezpieczającym, inwestorzy mogą mieć do czynienia z "technicznym" poziomem depozytu zabezpieczającego. Z reguły dzieje się tak, gdy inwestor nie ma na rachunku wolnych środków, a broker pobiera od niego prowizję.
W takim przypadku niewielka dźwignia finansowa jest automatycznie stosowana do kwoty prowizji maklerskiej, a prowizja jest odzwierciedlona jako minus w saldzie środków pieniężnych na rachunku inwestora. Nie ma więc powodów do obaw, ponieważ wysokość prowizji jest minimalna, a taka dźwignia nie może znacząco wpłynąć na poziom zysku na rachunku ani znacząco zwiększyć kosztów prowizji.

Czym jest Stop Loss w tradingu?
Na rynku prawie żaden inwestor nie ma szans na zyskowny handel, jeśli nie zarządza prawidłowo swoim ryzykiem i kapitałem. Na szczęście zlecenia Stop-Loss mogą w tym pomóc.
Dzięki zleceniom Stop-Loss, inwestorzy mogą chronić swoje transakcje i decyzje handlowe przed nadmiernymi stratami i pozbyć się negatywnych emocji, takich jak strach i chciwość.
Ustawienie Stop-Loss jest jednym z głównych warunków wstępnych udanego handlu. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy profesjonalnym traderem, musisz wiedzieć, czym jest stop loss.
Stop loss to sposób na ograniczenie strat w zarządzaniu otwartą pozycją handlową lub portfelem pozycji. Stop-loss to zlecenie zamknięcia pozycji w przypadku niekorzystnego ruchu ceny.
Inwestor ustawia stop loss, aby ograniczyć własne niepowodzenia i handlować zgodnie z własnymi zasadami zarządzania pieniędzmi.

Rodzaje zleceń stop-loss
Istnieją różne rodzaje zleceń stop-loss:
W zależności od tego, czy broker gwarantuje poziom wykonania:
- Gwarantowany stop loss
- Niegwarantowany stop loss
Gwarantowany stop loss to zlecenie, w którym broker gwarantuje poziom realizacji zlecenia. Takie zlecenia są zazwyczaj opłacalne, ponieważ jeśli pierwsza cena dostępna na rynku przekroczy cenę Twojego zlecenia stop loss, broker zapłaci Ci różnicę między ustalonym przez Ciebie poziomem stop loss a ceną, po której zlecenie zostanie zrealizowane na rynku. Działa to jak ubezpieczenie.
Niezabezpieczony stop loss to zlecenie zamknięcia pozycji, które może nie odpowiadać poziomowi ustalonemu przez inwestora. Zazwyczaj broker dąży do zamknięcia pozycji na poziomie wybranym przez inwestora. Broker może z wyprzedzeniem znaleźć kontrahenta dla transakcji inwestora. Jednak duża zmienność rynku lub brak płynności mogą powodować sytuacje, w których transakcja stop-loss może zostać zamknięta po innej cenie.
Warto również wspomnieć, że stop-loss odgrywa rolę nie tylko w zapobieganiu i ograniczaniu strat. Stop loss to także możliwość ochrony zysków.
Przykładem jest stop trailingowy, który może być wykorzystywany do realizacji zysków. I odwrotnie, stop loss trailingowy to stop loss, który podąża za ceną instrumentu handlowego w czasie rzeczywistym.
Stop kroczący podąża za ceną instrumentu handlowego w czasie rzeczywistym i zatrzymuje się, jeśli rynek porusza się w kierunku przeciwnym do Twojej transakcji: w przypadku długiej pozycji, stop kroczący rośnie, gdy cena rośnie i zatrzymuje się, gdy spada.
Jeśli cena osiągnie maksymalny poziom stop loss, który został ustawiony przez trailing stop lub przez użytkownika, pozycja jest automatycznie zamykana.
W przypadku krótkiej pozycji, trailing stop podąża za trendem spadkowym i zatrzymuje się, gdy cena rośnie.

Jak rozpocząć handel Bitcoinami przy użyciu dźwigni?
Handel z wykorzystaniem dźwigni finansowej jest popularny wśród profesjonalnych traderów. Omówiliśmy już ich zasady, aby uniknąć utraty pieniędzy poprzez zwiększenie wolumenu zamówień. Ale jak zacząć handlować z dźwignią?
Na początek należy zarejestrować się na platforma handlowa Bitcoin z dźwignią. Rejestracja jest szybka i nie wymaga wysiłku. Następnie należy się zweryfikować. Proces ten jest wymagany w celu zweryfikowania Twojej tożsamości, aby Twoje dane osobowe były bezpieczne, a Twoje środki bezpieczne.
Do inwestowania potrzebny jest rachunek maklerski, który można otworzyć online. Możesz zapoznać się z oprogramowaniem handlowym i przećwiczyć swoje transakcje, korzystając z konta demo z wirtualnymi pieniędzmi. Koniecznie skorzystaj z tej wspaniałej okazji.
Życzymy Ci powodzenia w handlu. Uwierz w to, co możesz zrobić, nie przestawaj się uczyć i próbować zarabiać pieniądze. Osiągniesz wspaniałe wyniki!