Co to jest kryptowaluta? Jest to pieniądz cyfrowy, który może być zamieniony na tradycyjne waluty fiat, takie jak ruble, dolary, euro i tak dalej. Można również usłyszeć, że termin altcoin odnosi się do wszystkich kryptowalut oprócz bitcoina.

Czy warto inwestować w kryptowaluty równolegle z tradycyjnymi aktywami? Jak inwestować w kryptowaluty, aby generować dochód? Są to pytania, które ma większość początkujących krypto inwestorów.

Istnieje wiele udanych przykładów inwestowania w kryptowaluty. Ludzie, którzy kupili bitcoina dziesięć lat temu i nie sprzedali go w obliczu wzlotów i upadków, z pewnością podjęli ryzyko. Ale dzięki jego zmienności, wielu z nich jest teraz milionerami.

W tym artykule opowiemy Ci o kryptowalucie Uniswap. Dowiesz się, jak kupić UNI, jak inwestować w Uniswap i jak jeszcze można zarabiać na kryptowalucie. 

Jak kupić kryptowalutę Uniswap?
Jak kupić kryptowalutę Uniswap?

Czym jest Uniswap

Uniswap to projekt finansowany przez Ethereum, który działa jako alternatywa dla Controlled Entity Exchange (CEX). Protokół umożliwia obrót ETH i innymi monetami ERC-20 bez użycia księgi zamówień. Czytając recenzję kryptowaluty Uniswap, inwestor będzie mógł zrozumieć jej wyjątkowość i to, czy nadaje się do inwestycji krótkoterminowych i długoterminowych.

Historia Uniswap (UNI)

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli planujesz kupić UNI, wskazane jest, aby przyjrzeć się wszystkim aspektom. Pomysł uruchomienia zautomatyzowanego animatora rynku (AMM) opartego na blockchainie Ethereum w celu generowania puli płynności do handlu tokenami należy do dewelopera Haydena Adamsa.

Posiada on tytuł licencjata z inżynierii na Stony Brook University, pracował jako stażysta mechaniczny w Vista Wearable Inc. oraz jako inżynier w Siemensie.

Jego zainteresowanie blockchainem zakiełkowało w 2017 roku dzięki radom przyjaciela, Karla Flerscha, który był deweloperem w Ethereum Foundation. Po dwóch miesiącach nauki Solidity (najpopularniejszego języka do wdrażania inteligentnych kontraktów) i JavaScript, postanowił stworzyć swój zdecentralizowany instrument finansowy DeFi - kryptowalutową giełdę Uniswap.

Początkowo protokół miał się nazywać Unipeg. Jest to połączenie 2 angielskich słów: pegasus + unicorn. Vitalik Buterin zaproponował jednak bardziej dźwięczną i zwięzłą nazwę, która spodobała się również Adamsowi.

Deweloper brał udział w programie grantowym Ethereum Foundation i wygrał w kategorii end-user build (#build grant). W 2018 roku otrzymał 100 000 dolarów na realizację projektu.

Adams otrzymał 100 tys. dolarów na uruchomienie DEX.

Programista Callil Capuozzo, który pracował w Google i Microsoft, Andy Milenius, Philip Dayan i inni byli zaangażowani w rozwój zdecentralizowanej giełdy.

16 września 2020 roku powstał token natywny UNI, który miał zarządzać siecią, aby odzyskać przywództwo w DEX. Zapewnił on wspólną własność systemu i społeczności oraz dał narzędzie do głosowania nad aktualizacjami protokołu. Dzięki temu posunięciu wolumen obrotu przekroczył 425 milionów dolarów i pozwolił DEX wyprzedzić nawet Coinbase.

Natychmiast wygenerowano 1 miliard jednostek kryptokurrency UNI. Jest to znaczący krok w historii Uniswap. 

Pierwsze 150 milionów monet (15%) trafiło od razu do uczestników społeczności: dostawców płynności, użytkowników i posiadaczy tokenów NFT SOCKS. Jednak 430 milionów (43%) zostało zatrzymane przez HM Treasury, aby stopniowo rozdysponować je poprzez granty, programy finansowania i inicjatywy społecznościowe. 40% w roku 1, 30% w roku 2, 20% w roku 3 i 10% w roku 4.

Warunki handlowe zakupu Uniswap
Warunki handlowe zakupu Uniswap

Cechy kryptowaluty Uniswap

Uniswap to w 100% otwarty, zautomatyzowany protokół peer-to-peer opracowany na blockchainie Ethereum i przeznaczony do wymiany kryptowalut. Jest to zestaw niezmiennych inteligentnych kontraktów i opiera się na następujących zasadach:

 • Antycenzura.
 • Zwiększone bezpieczeństwo.
 • Samoobsługa i działanie bez pośredników, którzy mogliby ograniczyć dostęp.

Zasadniczo, Uniswap jest wymianą DEX, która nie wymaga nadzoru. W rezultacie użytkownicy zachowują całkowitą kontrolę nad swoimi aktywami i kontami. To zasadniczo różni się od scentralizowanych systemów CEX.

Twórcy zrezygnowali z klasycznego modelu księgi zamówień. Zamiast tego zaczęli łączyć tokeny w inteligentne kontrakty i tworzyć pule płynności.

Dzięki platformie programiści, traderzy, dostawcy płynności (inwestorzy, którzy dostarczają tokeny w celu wsparcia szybkiej sprzedaży) mają dostęp do otwartego rynku finansowego. Ponadto mogą szybko wymieniać Ether i inne monety ERC-20 generowane za pomocą blockchaina Ethereum.

Wybór kryptowaluty
Wybór kryptowaluty

DEX rozszerzył swoją funkcjonalność w miarę wdrażania aktualizacji.

Protokół posiadał trzy wersje. Wszystkie trzy wersje protokołu V1, V2, V3 działają równolegle i będą istnieć tak długo, jak długo działa blockchain Ethereum. Użytkownicy nie są zobowiązani do migracji płynności do nowszej wersji, ale przejście na V3 może być korzystniejsze, ponieważ jest to protokół, w którym deweloperzy planują uruchomić większość handlu.

Szybkość transakcji

Początkowo transfery za pośrednictwem Uniswap nie były zbyt szybkie, ponieważ sieć Ethereum była używana z niską przepustowością (około 14 TPS). W rzeczywistości jedna transakcja zajmowała od 0,6 do 1,2 minuty. Jednak Uniswap zaczął korzystać z rozwiązania Layer 2 firmy Optimism (oprogramowanie wdrożone na wierzchu sieci bazowej). Dzięki niemu potwierdzenie transakcji jest natychmiastowe. Optimistic Ethereum (OΞ) wykazuje szybsze prędkości niż scentralizowane giełdy CEX, a także powoduje 10-17x lub więcej redukcję opłat za gaz:

 • Swap w sieci bazowej kosztuje średnio 0,01 ETH.
 • Swap poprzez Optimistic Ethereum - 0,000563 ETH

Zmniejszenie opłat wynika również z limitu ilości transakcji: do 50k dziennie (czyli 0,6 TPS).

Wdrażając rozwiązanie przyspieszające transakcje warto skorzystać z narzędzia Optimism Gateway. Możesz również dodać nową sieć do swojego portfela za pomocą chainid.  link.

Cechy wyróżniające

Uniswap Coin (UNI) jest unikalny ze względu na następujące cechy:

 • Token jest narzędziem do zarządzania i głosowania w systemie. Nie jest więc potrzebny do płacenia prowizji (do tego służy ETH), tworzenia aplikacji i tak dalej. Oznacza to, że jego funkcjonalność jest ściśle ograniczona.
 • Po pierwsze, protokół został stworzony. Dopiero po ponad dwóch latach wydano natywny token, choć początkowo nie było to planowane.
 • Standard monety: ERC-20. Powstał w blockchainie Ethereum i z tego powodu jest akceptowany przez dziesiątki portfeli.
 • UNI jest natywnym tokenem protokołu, który działa jako zdecentralizowana giełda. Według CoinMarketCapUniswap V3 jest 2. najpopularniejszym DEX-em. Odpowiada on za 19,306% wolumenu rynkowego w sierpniu 2021 roku.
 • Handel tokenami jest dostępny zarówno na CEX jak i DEX.
 • Projekt otrzymał swoje pierwsze finansowanie od Ethereum Foundation.

Emisja monet

Twórcy od razu ustalili maksymalną liczbę wyemitowanych tokenów: 1 miliard. Krążąca podaż w sierpniu 2021 roku wynosi około 61%. Twórcy od razu zastrzegli również, że w ciągu 4 lat od startu projektu zostanie wdrożony mechanizm wieczystej inflacji (2% rocznie). Dzięki takiemu podejściu projekt będzie otrzymywał stały wkład i wsparcie od pasywnych posiadaczy monet.

Informacje o kryptowalucie Uniswap
Informacje o kryptowalucie Uniswap

Jak zacząć kupować Uniswap?

Oczywiście, wiele osób ma pytanie o to, jak zacząć zarabiać na kryptowalucie UNI. Jeśli chcesz kupić Uniswap w Polsce, więc istnieje kilka sposobów, aby dostać się do kryptowaluty i zarabiać pieniądze: 

 • Wydobycie Uniswap.
 • Inwestowanie w Uniswap.
 • Handel CFD .

Poniżej opowiemy bardziej szczegółowo o każdej z metod. 

Wydobycie Uniswap

To nie jest wydobywanie monet w sposób, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Zamiast tego opiera się na zasadzie, że każdy może stać się LP. Może umieścić swoje monety kryptowalutowe w puli, a następnie zablokować je na określony czas. Następnie otrzymują prowizje za to. 

DEX potrzebuje depozytu, aby utrzymać go w ruchu i umożliwić inwestorom, traderom dokonywanie transakcji.

Po zakończeniu każdej transakcji nadawca jest obciążany opłatą. W wersji V3 jest to 0.05%, 0.3% lub 1%, w V2 jest to 0.3%. Społeczność może dodać inne poziomy opłat, po uprzednim zebraniu kworum i uzyskaniu poparcia większości.

Prowizja jest rozdzielana pomiędzy LP z puli, w której dokonano transakcji, proporcjonalnie do ich wkładu. Tak więc, aby zacząć zarabiać pasywny dochód, wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć jeden ze swoich portfeli do DEX.

Inwestycje

Do każdego należy decyzja, ile zainwestować i w jaką walutę. Radzimy jednak początkującym inwestować tylko tyle pieniędzy, ile są gotowi stracić. I, oczywiście, stale monitorować wiadomości kryptowalutowe.

Jeśli chcesz zainwestować w Uniswap w Polsce, wiedz, że możesz zaprzyjaźnić się z ryzykiem zmienności kryptowalut. 

Uważnie monitorując i analizując wszystkie drobne ruchy cenowe, doświadczeni traderzy nauczyli się, jak je kapitalizować, kupując i sprzedając monety o odpowiedniej porze dnia. Oczywiście, taki talent przychodzi wraz z praktyką, ale narzędzia handlowe oparte na wiedzy również go wspierają. Pomagają one nie tylko pozostać w deficycie, ale również osiągać zyski.

Rynek finansowy jest jak żywy organizm. Podlega pozytywnym i negatywnym wahaniom cen. Wysoka zmienność kryptowalut pozwala na szybkie i duże zyski przy ich spekulacyjnym kupnie i sprzedaży, ale nie ma gwarancji progu rentowności i minimalnej opłacalności.

Popularna kryptowaluta
Popularna kryptowaluta

Handel CFD

Tak, rynek kryptowalut jest zmienny i nieprzewidywalny, a niektórzy eksperci nie zalecają go do długoterminowych inwestycji.  Dlatego jedną z najbardziej znanych metod zarabiania na kryptowalutach są kontrakty CFD. 

Kontrakty CFD to rodzaj zakładu między dwiema stronami dotyczącego przyszłej wartości danego instrumentu finansowego (waluty, akcji itp.). Obie strony zgadzają się na rozliczenie kwoty równej różnicy między ceną otwarcia i zamknięcia pozycji. Stąd termin "kontrakt na różnicę".

Mówiąc prościej, jeśli kupisz taki kontrakt, a cena instrumentu bazowego wzrośnie, otrzymasz odpowiednią różnicę od brokera, który Ci go sprzedał. Ale z drugiej strony, różnica zostanie pobrana z Twojego konta, jeśli cena spadnie.

Kiedy otwierasz pozycję na kontrakcie CFD, musisz wiedzieć, że nie stajesz się posiadaczem instrumentu bazowego. Zamiast tego, jest to zakład z drugą stroną kontraktu, czy jego cena wzrośnie, czy spadnie.

Handel CFD daje możliwość zarabiania pieniędzy zarówno na rosnących, jak i na spadających cenach:

Jeśli uważasz, że cena danego instrumentu wzrośnie, kup kontrakt CFD (masz długą pozycję). Zyskujesz, gdy cena wzrośnie.

Zarejestruj się na platformie inwestycyjnej
Zarejestruj się na platformie inwestycyjnej

Jak kupić Uniswap już teraz?

Chcesz zainwestować lub kupić Uniswap? Zacznij od wyboru wiarygodnego brokera i zarejestruj się na jego stronie internetowej. Często rejestracja wymaga podania pewnych danych osobowych w celu identyfikacji użytkownika. 

Konto demo

Następnie platforma daje Ci możliwość handlu na rachunku demonstracyjnym z wirtualnymi pieniędzmi — jest to doskonała okazja, aby przystosować się do handlu. Ponownie, nie ma ryzyka zmarnowania swoich pieniędzy. 

Konto rzeczywiste

Jeśli chcesz ćwiczyć i zarabiać pieniądze, wpłać minimalny depozyt i zacznij handlować na koncie rzeczywistym. Ucz się i zarabiaj. To jest Twoja szansa!

PROSTE I NIEZAWODNE
WYPŁACANIE PIENIĘDZY
PayPal
Mastercard
Neteller
Skrill
Visa
OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU
Usługi finansowe świadczone przez tę stronę internetową wiążą się z wysokim ryzykiem i mogą spowodować utratę wszystkich funduszy. Nigdy nie powinieneś inwestować pieniędzy, których nie możesz utracić