Kryptowaluta stała się popularna i cieszy się zainteresowaniem coraz większej liczby osób jako źródło dochodu. Jest to rozwijający się i obiecujący sektor inwestycji, przynoszący zysk coraz większej liczbie osób. Strategia handlu kryptowalutami to zestaw działań mających na celu osiągnięcie zysków podczas handlu. Silna strategia kryptograficzna to najlepszy sposób na maksymalizację zysków i ograniczenie strat. Ale warto również zauważyć, że jest to bardzo niestabilny zasób, a inwestowanie w niego wiąże się z ryzykiem. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne przestudiowanie tego tematu i wybrać odpowiednią strategię, a ten artykuł Ci w tym pomoże.

Czym jest handel kryptowalutami?

Handel kryptowalutami to spekulacje na temat ruchów cen walut cyfrowych.

Zasada, jak na każdym innym rynku, jest prosta – trzeba kupić dany aktyw taniej, sprzedać go po wyższej cenie, a różnicę włożyć do kieszeni.

Zasadniczo handel kryptowalutami jest podobny do handlu na tradycyjnych rynkach walutowych i giełdowych, ale istnieje kilka istotnych różnic.

Handluj kryptowalutami z CFD
Handluj kryptowalutami z CFD

Pracuj 24/7. W przeciwieństwie do tradycyjnych rynków, giełdy kryptowalut działają bez przerwy – nie ma potrzeby zamykania transakcji pod koniec dnia handlowego lub na tydzień przed długim weekendem. Jest to ważne, ponieważ luka (różnica cenowa między zamknięciem a otwarciem transakcji) może być nieprzewidywalna.

Zmienność. Kursy kryptowalut mogą „skakać” w jednym lub drugim kierunku z amplitudą 10% -20% dziennie. Dla wielu przedstawicieli świata fiat wydaje się to zbyt ryzykowne – ale to z powodu potężnych wahań cen, rzesze traderów przyjeżdżają na ten rynek.

Dla porównania, zmienność tej samej pary EUR/USD nie przekracza średnio 3-5% miesięcznie – aby skorzystać na tak niskich wahaniach cen, traderzy muszą inwestować ogromne kwoty w swoje pozycje lub korzystać z handlu „lewarowanego” ( pożyczone środki). ) z wynikającymi z tego dodatkowymi prowizjami i zwiększonym ryzykiem (ten rodzaj handlu oznacza możliwość utraty całego depozytu po osiągnięciu określonych poziomów cenowych).

Jednocześnie wolumeny te można łatwo osiągnąć na zwykłym rynku kryptowalut spot. Aby być uczciwym, handel z dźwignią zyskuje również popularność na rynku walut cyfrowych, ale wciąż jest to wielu profesjonalnych traderów. Dla początkujących na początku lepiej tam nie chodzić ze względu na zwiększone ryzyko.

W każdym razie ważne jest, aby przestrzegać głównej zasady - używać tylko darmowych środków do handlu, których utrata nie będzie śmiertelna. Ponieważ ważne jest, aby zrozumieć, że handel – zarówno tradycyjny, jak i kryptowalutowy – jest ryzykiem.

Wybitne kryptowaluty

Większość traderów woli handlować parami zawierającymi jakiś rodzaj kryptowaluty i dolara amerykańskiego. Inni traderzy wymieniają jedną kryptowalutę na inną. W każdym razie głównym celem jest zarabianie na ciągłej zmianie kursów kryptowalut.

Podobnie jak w przypadku handlu walutami, każda para będzie miała kurs wymiany. Kurs ten zmienia się co sekundę w kierunku wyznaczonym przez podaż i popyt. Oznacza to, że jeśli jest więcej osób, które chcą kupić tę parę niż tych, którzy chcą ją sprzedać, kurs wzrośnie. A jeśli będzie więcej sprzedawców niż kupujących, to kurs spadnie.

Pary kryptowalut są dwojakiego rodzaju. Są to pary krypto-fiat i pary kryptowalut krzyżowe.

 • Pary kryptowaluty fiducjarnej: Jeśli para składa się z jednej kryptowaluty i jednej waluty fiducjarnej, nazywa się ją parą kryptowalutową. Walutą fiducjarną jest zwykle dolar amerykański, ponieważ jest on uważany za de facto walutę na tym rynku. Przykładami takich par są BTC/USD i ETH/USD.
 • Pary kryptowalut: Jeśli wymieniasz jedną kryptowalutę na inną, kupujesz lub sprzedajesz parę kryptowalut. Na przykład, jeśli wymieniasz bitcoiny na ripples, handlujesz BTC/XRP. Dla początkujących lepiej nie handlować jeszcze parami krzyżowymi kryptowalut, ponieważ jest to trudniejsze.

Tradycyjnie większość traderów preferuje opcję krypto-fiat. Ponadto takie narzędzia oferują nie tylko giełdy, ale także liczne firmy brokerskie, w których można łatwo handlować kryptowalutą w Polsce i innych krajach.

Najpopularniejsze monety
Najpopularniejsze monety

Rodzaje analizy handlu kryptowalutami

Analiza przeprowadzona według tych samych zasad co analiza rynku walutowego Forex. Istnieją dwa podejścia do analizy globalnego rynku finansowego, analiza techniczna i analiza fundamentalna.

Analiza techniczna jest podstawą każdej działalności handlowej, niezależnie od tego, czy jest to giełda papierów wartościowych, giełda towarowa, czy rynki pozagiełdowe, w tym rynek kryptowalut.

Korzystając z analizy technicznej w historii handlu, poszukuje się pewnych wzorców i trendów, które w podobnych okolicznościach powinny się powtórzyć i doprowadzić do przewidywalnego wyniku. W ten sposób prognozuje się, w jakim kierunku iw jakim tempie wartość każdej waluty elektronicznej będzie się zmieniać w danym okresie czasu.

Czynniki wpływające na cenę nie mają znaczenia, ponieważ główny postulat analizy technicznej mówi, że wykres czasu rzeczywistego zawiera już i odzwierciedla wszystkie powody, które wpłynęły na zachowanie ceny kryptowaluty. Pozostaje tylko znaleźć wzory za pomocą różnych technik i narzędzi - graficznych i matematycznych.

Główne zalety analizy technicznej kryptowalut są następujące:

 • Prostota. Wyniki zastosowania takiej metody zawsze można przedstawić w formie wykresów, czyli w formie wizualnej. Dlatego nawet początkujący trader bez problemu poradzi sobie z ewentualną zmianą kursu kryptowaluty.
 • Możliwość natychmiastowej aplikacji. Jak już wspomniano, skoro ruch na rynku uwzględnia już wszystkie czynniki wpływające na cenę kryptowaluty, jej zmiany w jednym segmencie statystycznym tworzą pewien trend (orientację). A każdy trend ma tendencję do powtarzania się, co oznacza, że ​​zawsze można powiedzieć, gdzie iz jakim prawdopodobieństwem będzie cena w określonym przedziale czasowym (oczywiście, jeśli analiza jest przeprowadzona profesjonalnie).
 • Identyfikacja trendów. W ramach analizy technicznej wykresów kryptowalut możliwe jest zidentyfikowanie początku powstawania określonego trendu, z przewagą którego kurs będzie się zachowywał w określony sposób. Każdy trader może wybrać dla siebie z dostępnego arsenału metodologicznego lub samodzielnie opracować własny system znaków wskazujących na pojawienie się trendu w celu przewidzenia możliwych amplitud i częstotliwości zmienności kryptowaluty (wahania waluty).

Analiza fundamentalna. Polega na badaniu zmian kursu pieniądza elektronicznego w długim okresie. W ramach tej metody badane są wszystkie informacje o kryptowalucie otrzymane za pośrednictwem oficjalnych i eksperckich kanałów danych.

Wstęgi Bollingera
Wstęgi Bollingera

Taka analiza pozwala na dokonanie uogólnionej prognozy tego, jak zmieni się kurs kryptowaluty za miesiąc, a być może za rok. Z uwagi na fakt, że waluta cyfrowa jest wciąż w fazie aktywnego rozwoju, nie ma sensu próbować określać perspektyw długoterminowych. W każdej chwili mogą pojawić się czynniki, które radykalnie zmienią długoterminowy trend.

Analiza ta opiera się na trzech zasadach:

 • wartość zmiany waluty elektronicznej w oparciu o określone czynniki;
 • czynniki te można ustalić poprzez szczegółową analizę konkretnej kryptowaluty;
 • jeśli ustalisz wszystkie czynniki i stopień ich wpływu, możesz przewidzieć zmianę kursu w dłuższej perspektywie.

Metody analizy fundamentalnej różnią się od ogólnych metod analizy rynku walutowego. Wynika to ze specyfiki pieniądza cyfrowego: decentralizacji, wysokiego poziomu zmienności (wahania kursu), sposobów wykorzystania go w społeczeństwie. Dlatego analiza kursu kryptowaluty metodą finansową odbywa się poprzez badanie następujących czynników:

 • Popularność kryptowalut. Ze względu na fakt, że pieniądz elektroniczny nie ma scentralizowanej obsługi, ich kurs wymiany zależy od popytu wśród ludności. Dlatego analiza bada, w jaki sposób każda kryptowaluta może być wykorzystana w przyszłości i czy będzie popularna. W ramach tego czynnika badana jest atrakcyjność waluty elektronicznej dla wydobycia, liczba wyemitowanych monet oraz ich maksymalna liczba na rynku.
 • Aktualna pozycja na rynku. Im większa kapitalizacja rynkowa monety, tym większe prawdopodobieństwo jej popularności w przyszłości. Ponadto, analizując wzrost kryptowalut, badana jest liczba inwestorów, a także dynamika wolumenu obrotu daną walutą.
 • Atrakcyjność poza sektorem kryptowalut. Niektóre pieniądze cyfrowe są używane w prawdziwym życiu do handlu. Możliwości takiego wykorzystania kryptowaluty bezpośrednio wpływają na jej przebieg.
 • Ocena zespołu programistów. Zaufanie ludzi do deweloperów pozwala stwierdzić, że rośnie popularność kryptowalut, a co za tym idzie stabilność w przyszłości.

Wokół każdej waluty cyfrowej tworzy się pewna społeczność, w skład której wchodzą górnicy, posiadacze, inwestorzy i deweloperzy. Ich stosunek do monety i wiara w jej przyszłość może mieć pozytywny wpływ na wzrost kursu walutowego.

Większość traderów, nie tylko w dziedzinie kryptowalut, korzysta z tych metod analizy. Jednak analiza fal kryptowalut zyskała w tej chwili dużą popularność.

Korzystaj z najlepszych wskaźników
Korzystaj z najlepszych wskaźników

Podstawowe strategie handlu kryptowalutami

Teraz, gdy już wiesz, jak działa handel kryptowalutami, możemy omówić strategię handlu kryptowalutami. Doświadczeni inwestorzy zawsze mają szereg strategii handlu kryptowalutami, które chcieliby wdrożyć. Opanowując liczne sposoby kupowania i sprzedawania par kryptowalut, zwiększysz swoje szanse na wzbogacenie się w czasie na tym rynku.

Popularne strategie handlu kryptowalutami obejmują:

 • Handel huśtawką. Swing trading to elastyczna strategia handlowania kryptowalutami, idealna dla początkujących. Istotą tej strategii jest kupowanie i sprzedawanie par kryptowalut w momencie pojawienia się nowych trendów. Takie trendy mogą być krótkoterminowe i trwać tylko kilka dni. Jednak swing traderzy, w przeciwieństwie do inwestorów daytradingowych, nie mają problemu z utrzymaniem pozycji otwartej nawet przez kilka tygodni.
 • Korekty rynkowe. Korekty występują na wszystkich rynkach. W istocie korekta to tymczasowe zaprzestanie trendu wzrostowego lub spadkowego.
 • Wskaźnik RSI. Wskaźnik siły względnej (RSI) to wskaźnik techniczny używany przez doświadczonych traderów kryptowalut. Ten wskaźnik pokazuje, czy dana para kryptowalut jest wykupiona lub wyprzedana. Jeśli jest wyprzedany, to jego kurs spadnie, ale są duże szanse na korektę. Oznacza to, że możliwe jest zawarcie krótkoterminowej transakcji i złapanie ruchu wstecznego jeszcze przed jego rozpoczęciem. Jeśli wskaźnik RSI pokaże, że para kryptowalut jest wyprzedana, to fala kupujących może zalać rynek. Z drugiej strony istnieje możliwość szybkiego otwarcia i zamknięcia pozycji w tym cyfrowym zasobie w oczekiwaniu na korektę na rynku.

Istnieje ogromna liczba innych strategii handlu kryptowalutami. Fizycznie niemożliwe jest wymienienie wszystkich strategii handlowych, więc wymieniliśmy tylko te, które są najczęściej używane przez traderów.

Tworzenie strategii handlu kryptowalutami

Strategia handlowa to coś, bez czego nie da się pracować na giełdzie. Bez strategii handlowej handel staje się grą szansy na adrenalinę, a nie na zysk. Dlatego nie można przecenić znaczenia strategii handlowej.

Strategia handlowa to kompletny przewodnik tradera. Celem strategii jest zapewnienie zysku na giełdzie.

Strategia handlu kryptowalutami zazwyczaj opiera się na:

 • zasady analizy rynku i poszukiwania korzystnych okazji;
 • zasady wejścia na pozycję z korzystną prognozą;
 • zasady zajmowania stanowiska;
 • zasady wyjścia;
 • zarządzanie ryzykiem;
 • zasady obsługi błędów.

Każda strategia handlowa powinna być zgodna z osobistymi cechami i dyscypliną tradera. Jak analizuje informacje płynące z rynku i ocenia ich charakter, jak tworzy prognozę na podstawie rzeczywistych danych. Czy ma tendencję do zatrzymywania zysków i ograniczania strat. Gotowa strategia handlowa jest jak jasny plan działania, który ma zastosowanie zarówno do handlu ręcznego, jak i automatycznego.

Otrzymuj wiadomości na platformie
Otrzymuj wiadomości na platformie

Rozpoczęcie handlu na rynku kryptowalut nie będzie trudne – ważne jest, aby podejść do biznesu z chłodną głową i trzeźwym umysłem, a także korzystać wyłącznie z darmowych środków, rozumiejąc, że handel zawsze jest ryzykiem.

Dla początkującego lepiej jest najpierw zdecydować się na strategię handlową: inwestowanie lub aktywny handel. Od tego w dużej mierze zależeć będzie wybór giełdy lub brokera do handlu. Następnie musisz przeznaczyć kwotę, której nie będziesz żałować w przypadku niepowodzenia, i zacząć handlować.

Nie musisz się spieszyć, aby otworzyć transakcję na cały depozyt w pogoni za zyskiem - na początek możesz wykorzystać nie więcej niż 1-3% całkowitego depozytu. Lepiej jest zdywersyfikować ryzyko i otworzyć kilka transakcji na małe kwoty w ramach swojej strategii.

Zarejestruj się na platformie za darmo, eksperymentuj i wybieraj zwycięskie strategie, które są dla Ciebie wygodne. Powodzenia!

Często zadawane pytania:

Jak stworzyć strategię handlu kryptowalutami?

Przede wszystkim musisz zdecydować o swoich preferencjach. Następnie musisz wykonać serię kroków, które omówiliśmy w ostatniej części tego artykułu.

Nie ma najlepszej strategii dla wszystkich. Na tym polega wyjątkowość rynku. Korzystając z tej samej strategii, dwóch traderów może uzyskać przeciwne wyniki. Dlatego sam musisz określić najbardziej odpowiednią dla siebie strategię.

Z reguły ryzyko przypadające na jedną operację handlową nie powinno przekraczać 1-3%.

Wielkość pozycji handlowej jest obliczana na podstawie wielkości depozytu i ryzyka na transakcję zawartego w strategii handlowej.

Cel transakcji jest określany na podstawie zasad Twojej strategii handlowej. Strategia handlowa powinna jasno określać nie tylko warunki wejścia na rynek, ale także warunki wyjścia z pozycji handlowej.

PROSTE I NIEZAWODNE
WYPŁACANIE PIENIĘDZY
PayPal
Mastercard
Neteller
Skrill
Visa
OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU
Usługi finansowe świadczone przez tę stronę internetową wiążą się z wysokim ryzykiem i mogą spowodować utratę wszystkich funduszy. Nigdy nie powinieneś inwestować pieniędzy, których nie możesz utracić