Charakterystyka pary walutowej EURUSD

EURUSD to najpopularniejsza para walutowa, składająca się z dwóch największych walut świata. Dolar amerykański i euro to waluty, którymi handluje się najaktywniej na świecie, odpowiadając za ponad połowę całkowitego wolumenu obrotów na rynku walutowym.

Para walutowa pokazuje, ile dolarów potrzeba, aby kupić jedno euro. Na przykład, jeśli kurs pary wynosi 1,34, oznacza to, że cena kupna 1 euro jest równa 1,34 dolara amerykańskiego.

Para walutowa EUR/USD
Para walutowa EUR/USD

Czym są pary walutowe?

Para walutowa to instrument handlowy na rynku, prezentowany w postaci dwóch walut, z których cena pierwszej jest wyrażona poprzez cenę drugiej.

Każda para walutowa na rynku ma własne oznaczenie, które jest akceptowane w każdym kraju. Składa się z kodów walut, które są zwykle w formacie trzyliterowym. Na przykład JPY – jen japoński, EUR – euro, USD – dolar amerykański, CHF – frank szwajcarski.

Nazwa pary walutowej składa się z dwóch kodów walut, pisanych razem lub oddzielonych ukośnikiem - „/”.

Pierwsza waluta w parze nazywana jest walutą bazową. Podczas dokonywania transakcji z parą, to właśnie ta para jest kupowana i sprzedawana. Druga waluta jest kwotowaną walutą pary i wyraża cenę bazy. Oznacza to, że kupując parę EURUSD, faktycznie kupujesz euro za dolary, a sprzedając je, sprzedajesz euro, aby zdobyć dolary amerykańskie.

Wybór par walutowych
Wybór par walutowych

Kurs wymiany

Kurs wymiany każdej pary składa się z dwóch cen - ceny sprzedaży, która w slangu giełdowym nazywa się Bid, oraz ceny zakupu, która w slangu giełdowym nazywa się Ask.

Bid to cena, po której trader może sprzedać parę walutową w dowolnym momencie, Ask to cena, po której można kupić.

Weźmy dla przykładu kurs pary EURUSD: 1.3053 / 1.3057. Pierwsza cyfra w kwotowaniu to cena ofertowa, po której Twoi kontrahenci są gotowi kupić tę parę, czyli w tej chwili możesz sprzedać po tej cenie. Druga liczba to cena sprzedaży, po której są chętni do sprzedaży, a jeśli chcesz kupić, to jest to cena zakupu. Na przykład, jeśli chcesz kupić 1000 euro, będziesz potrzebować 1305 USD, a jeśli sprzedasz 1000 euro, otrzymasz 1302 USD.

Na kurs waluty wpływa jego popularność i ilość na rynku walutowym, działania banków centralnych oraz nieprzewidziane okoliczności - kryzysy, katastrofy, wojny.

Wybierz parę walutową, zacznij zarabiać!
Wybierz parę walutową, zacznij zarabiać!

Waluta jest również towarem, który jest stale kupowany i sprzedawany, więc obowiązują do niego prawa rynku. Wraz ze wzrostem popytu na walutę rośnie jej wartość. Jeśli liczba transakcji z towarami krajowymi lub wielkość inwestycji spada, to wskaźnik maleje. Na wahania popytu wpływ mają koszty zasobów, sankcje międzypaństwowe i czynniki społeczno-gospodarcze w kraju.

Istnieją dwie główne metody ustalania kursów wymiany:

Metoda Opis Dodawanie
Płynny kurs walutowy Zakłada, że ​​kurs waluty kształtuje się pod wpływem szeregu czynników ekonomicznych, które determinują podaż i popyt na nią, i może zmieniać się w dowolnych granicach, bez regulacji prawnych. Podaż i popyt każdej konkretnej waluty zależy od stabilności krajowego systemu gospodarczego; inflacja; stopień współpracy i specjalizacja produkcji; konkurencyjność krajowego producenta na rynku światowym; stan bilansu płatniczego państwa itp.
Stały kurs wymiany Jest to tempo, w którym stosunek walut krajowych do walut obcych pozostaje niezmieniony, pomimo ogólnych ekonomicznych czynników rozwoju państwowego i światowego rynku walutowego. Ustalanie kursu wymiany względem jednej waluty jest najczęstsze w krajach o słabo rozwiniętych gospodarkach i osłabionych walutach.

Sesje handlowe

Sesja giełdowa to okres, w którym ogłaszane i przetwarzane są zlecenia, a także transakcje na papierach wartościowych i instrumentach finansowych.

Informacje o parze walut
Informacje o parze walut

Okresy transakcji czy sesji również mają swoją specyfikę, biorąc pod uwagę fakt, że trader może określić, o której porze dnia najbardziej opłaca się i wygodnie przeprowadzać zaplanowane operacje walutowe.

Charakterystyka i rodzaje sesji na rynku

Na rynku międzynarodowym istnieją 4 rodzaje sesji handlowych, biorąc pod uwagę specyfikę każdego z których uczestnik rynku ma możliwość wyboru najlepszej opcji, która pozwala na handel w najbardziej komfortowym rytmie, zwiększając jednocześnie szanse na pozytywny wynik . planowane transakcje walutowe.

Pogląd Sesja na Pacyfiku Sesja azjatycka Sesja europejska Sesja amerykańska
Opis Wyróżnia się spokojem i dlatego jest optymalny dla traderów, którzy preferują miarowe tempo handlu. Charakteryzują się dużą zmiennością w tym okresie. Sytuacja podczas tej sesji jest dość stabilna i bez „niespodzianek”. Nie jest szczególnie aktywny, ale w tym okresie możesz trafić w dobrą pulę, jeśli jen jest preferowanym instrumentem handlowym dla tradera. Wystarczająco aktywny, aby handlować z powodzeniem w tym okresie, wymaga poważnego profesjonalizmu i najwyższej staranności. Odpowiednio szczyt aktywności handlowej i okres aktywnego wzrostu poziomu ryzyka, ale przy prowadzeniu agresywnego handlu okres ten jest prawie idealny.

Przed przystąpieniem do transakcji na rynku należy ocenić mocne strony i szanse oraz biorąc pod uwagę charakterystyczne cechy sesji wybrać optymalny okres wejścia na rynek.

Strategia handlowa

Transakcje na rynku międzynarodowym są dokonywane przez traderów zgodnie z wybranym modelem handlu strategicznego, który jest dobierany indywidualnie dla każdego. W czasie istnienia rynku opracowano wiele skutecznych strategii handlowych, które są z powodzeniem stosowane przez traderów do dnia dzisiejszego, a często profesjonaliści korzystają z osobistych opracowań strategicznych.

Kalendarz ekonomiczny
Kalendarz ekonomiczny

Trader powinien wybrać najwygodniejsze narzędzie handlowe, które odpowiada strategii handlowej i poziomowi profesjonalizmu uczestnika rynku, jednocześnie skupiając się na osobistych preferencjach w operacjach walutowych: niektórzy traderzy handlują agresywnie (ten styl handlu towarzyszy najwyższemu poziomowi ryzyka), inne mają tendencję do prowadzenia spokojniejszych operacji walutowych, otrzymując mniejsze dochody, ale bardziej stabilne i mniej ryzykowne.

Strategia handlowa to jasno sformułowany zestaw reguł i parametrów, których wdrożenie pozwala traderowi na otwarcie transakcji. Aby handlować na rynku, inwestorzy i handlowcy używają różnych rodzajów strategii w zależności od czasu handlu, użytych wskaźników, poziomu ryzyka lub trendu.

Różne strategie dzielą się na typy, w zależności od czasu spędzonego przez inwestora lub tradera:

Strategie długoterminowe.

Są bardzo rzadkie na rynku Forex, ponieważ są bardziej skierowane do dużych uczestników rynku, takich jak fundusze inwestycyjne. Handlując tą strategią transakcje są otwierane na okres 1-2 lat iw tym przypadku bardzo trudno jest przewidzieć, co stanie się z rynkiem w przyszłości.

Strategie średnioterminowe.

Przeznaczony do utrzymania pozycji przez okres od 1-3 dni do 2-3 tygodni. Aby handlować tą strategią, potrzebujesz wystarczająco dużego depozytu, który wytrzyma znaczne wypłaty. Ta strategia wymaga pewnej dozy wytrzymałości i cierpliwości, ale wynik będzie odpowiedni.

Strategie krótkoterminowe.

Oznaczają handel w ciągu jednego dnia, bez przenoszenia transakcji na inny dzień. Ta strategia jest najbardziej popularna wśród początkujących traderów. Jest to najbardziej ryzykowna z wymienionych strategii, ponieważ w ciągu dnia może być duża zmienność, ale pozwala traderowi obserwować ruch cen. Takie strategie często zamieniają się w strategie średnioterminowe, jeśli inwestor lub trader nie zdołał zamknąć transakcji na czas.

Analiza techniczna pary walutowej
Analiza techniczna pary walutowej

Strategia obejmuje również skalping – ta strategia o wysokim stopniu ryzyka polega na otwieraniu wielu transakcji, najlepiej na minimalny czas, w celu uzyskania 3-5 punktów zysku, po czym transakcja zostaje zamknięta.

Ramy czasowe

Ramy czasowe to okres handlowy, podczas którego notowania są grupowane i budowane są elementy wykresu cenowego (świece, słupki, linie itp.). Ramy czasowe w handlu są podzielone według czasu trwania: minutowe, godzinowe, dzienne, tygodniowe itp.

Jeśli doświadczeni handlowcy i inwestorzy wiedzą, jak dobrze poruszać się po swojej różnorodności, to początkującym jest to bardzo trudne, często się gubią i nie wiedzą, jakie przedziały czasowe wybrać i dlaczego w ogóle są potrzebne.

Głównym niebezpieczeństwem, które czyha na początkujących jest to, że wybór ramy czasowej na giełdzie nie może być traktowany jako magiczna pigułka, która powinna od razu przynieść spore zyski. To jest z gruntu błędne.

Musisz spróbować różnych przedziałów czasowych. Ale chodzi o to, aby znaleźć styl handlu, który Ci odpowiada, w którym handel będzie wygodny, będzie pasował do Twojego charakteru i temperamentu. Nie możesz chodzić w cyklach tylko na jeden lub dwa przedziały czasowe. W przeciwnym razie stracisz duże porcje bardzo cennych informacji.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze ram czasowych:

 • Wielkość depozytu. Z niewielkim kapitałem początkowym nie będziesz w stanie handlować powyżej zakresu h4;
 • Spędzony czas. Jeśli połączysz handel z główną pracą, nie będziesz mógł spędzać w terminalu więcej niż 2 godziny dziennie;
 • Rodzaj handlu lub system wskaźników. Każda strategia handlowa ma swoje własne zalecane ramy czasowe.

Tak wyglądają ramy czasowe, które można znaleźć na parkiecie:

 • M1 - 1 minuta;
 • M5 - 5 minut;
 • M15 - 15 minut;
 • M30 - 30 minut;
 • H1 - 1 godzina;
 • H4 - 4 godziny;
 • D1 - 1 dzień;
 • W1 - 1 tydzień.

Warto świadomie podejść do wyboru dogodnego dla każdej osoby okresu, ponieważ od tego będzie zależeć zysk tradera.

Cechy pary walutowej EURUSD

Każda para na rynku ma swój własny „charakter”, swoją własną charakterystykę handlową. Na przykład najpopularniejszą parą jest EUR/USD. Tylko na pierwszy rzut oka jest to takie proste i wygodne, ale w rzeczywistości trader potrzebuje trochę doświadczenia, aby to handlować. Ponieważ ta para walutowa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczestników rynku, jej zachowanie nie zawsze jest przewidywalne: para może zmieniać kierunek swojego trendu kilka razy dziennie. Jeśli jednak lubisz handlować strategiami skalpowania, ta para będzie dla Ciebie odpowiednia.

Nowości na platformie handlowej
Nowości na platformie handlowej

Ponieważ para walutowa euro/dolar jest najbardziej rozpoznawalna wśród traderów na całym świecie, wynika z tego, że największy obrót pieniężny na rynku ma miejsce właśnie dla tej pary walutowej. EUR/USD znacząco reaguje na ważne wskaźniki makroekonomiczne, które pojawiają się w kalendarzu wydarzeń rynkowych.

Pod względem zmienności para walutowa EUR/USD jest gorsza od takich sprinterów (par walutowych wymagających aktywnego działania), takich jak GBP/USD czy USD/JPY, które mogą poruszać się 200-300 pipsów dziennie. Średnio przedział, który ten instrument finansowy pokonuje w ciągu jednego dnia, to 70-100 punktów. Oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że dzień handlowy może być pełen wielu ważnych fundamentalnych wydarzeń, wtedy kurs euro/dolar może wzrosnąć do 200 punktów, ale przy handlu na rynku taka sytuacja jest niezwykle rzadka.

Aktywny ruch na wykresach cenowych pary EUR/USD rozpoczyna się podczas europejskiej i amerykańskiej sesji handlowej.

Jednym z głównych fundamentalnych czynników, które mają duży wpływ na instrument euro-dolar, jest produkt krajowy brutto krajów strefy euro.

Kolejnym interesującym czynnikiem wpływającym na parę walutową euro/dolar jest efekt kursów krzyżowych. Na przykład publikacja ważnych wiadomości w różnych krajach, prowadząca do upadku. Pary EUR / CHF, EUR / AUD i inne mogą prowadzić do deprecjacji kursu EUR / USD. Takie wzorce można zaobserwować przy wszystkich kursach innych niż dolar, w których walutą bazową jest euro-euro.

A ostatnim głównym wskaźnikiem wpływającym na zmianę kursu euro w stosunku do dolara jest niestabilność polityczna i finansowa. Ten wskaźnik może być sprowokowany przez rządy krajów strefy euro.

Jak zacząć handlować EURUSD w Polsce

Aby handlować, handlowcy korzystają z platform transakcyjnych udostępnianych przez brokerów internetowych. Jest to oprogramowanie zapewniające dostęp online do giełdy. Na takich stronach możesz śledzić ruch cen wybranego zasobu w czasie rzeczywistym, co czyni handel jeszcze wygodniejszym.

Aby skorzystać z platformy, należy przejść prosty proces rejestracji, przedsiębiorca musi podać swoje imię, nazwisko, adres e-mail i wymyślić hasło, a następnie potwierdzić rejestrację i przejść do swojego konta osobistego.

Rejestracja na platformie inwestycyjnej
Rejestracja na platformie inwestycyjnej

Po tych prostych krokach możesz przejść dalej. Jeśli trader lub inwestor dopiero zaczyna handlować, to najpierw powinien zwrócić uwagę na konto szkoleniowe, na którym wyświetlane są wszystkie aktywa, tak jak na koncie rzeczywistym, ale jednocześnie jest już pewna kwota środków udostępniona przez brokera internetowego . ... Ta kwota to fałszywe środki, co pomaga zmniejszyć ryzyko utraty własnych pieniędzy przez tradera podczas nauki i doskonalenia swoich umiejętności.

Gdy trader czuje się pewnie na rynku, może przełączyć się na konto rzeczywiste, w tym celu musi je uzupełnić, dokonując wpłaty. Minimalna kwota depozytu zależy od wybranego brokera internetowego. Zwykle waha się od 5 do 1000 USD.

Nie powinieneś zaczynać handlu z dużymi kwotami, odnoszący sukcesy inwestorzy nie spieszą się i zaczną od małych, stopniowo zwiększając depozyt za pomocą transakcji, to jest sekret sukcesu.

PROSTE I NIEZAWODNE
WYPŁACANIE PIENIĘDZY
PayPal
Mastercard
Neteller
Skrill
Visa
OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU
Usługi finansowe świadczone przez tę stronę internetową wiążą się z wysokim ryzykiem i mogą spowodować utratę wszystkich funduszy. Nigdy nie powinieneś inwestować pieniędzy, których nie możesz utracić