Handel kryptowalutami

Globalny rynek online oferuje wiele możliwości zarabiania pieniędzy w Internecie, a wraz z pojawieniem się blockchain lista możliwych źródeł dochodu rozszerzyła się jeszcze bardziej. Kryptowaluty i związane z nimi transakcje stanowią dużą część zdalnego zarabiania.

Kryptowaluty to wschodzący rynek, który staje się coraz bardziej popularny ze względu na powszechne przyjęcie Bitcoin i Ethereum w oparciu o technologię blockchain.

Zarabianie na pieniądzach elektronicznych obejmuje otwieranie pozycji spekulacyjnych w celu kupna lub sprzedaży cyfrowych tokenów pieniężnych. Inwestując za pośrednictwem giełdy, możesz zarabiać tylko na wzroście tego aktywa. Handlując za pośrednictwem brokera, możesz zwiększyć swoją inwestycję finansową, kupując lub sprzedając.

Handel e-walutą na giełdzie może przynieść zarówno znaczne zyski kapitałowe, jak i utratę inwestycji, jeśli trader nie wie, jak zapobiegać stratom i ich unikać. To jedna z najważniejszych umiejętności, jaką powinien posiadać każdy inwestor, aby utrzymać długoterminowy wzrost kapitału. W przeciwnym razie wszystkie zyski zostaną wyrównane z powodu nieudanych transakcji. Zapobieganie stratom inwestycyjnym jest głównym celem każdej strategii handlu kryptowalutami.

Wybierz kryptowalutę do handlu
Wybierz kryptowalutę do handlu

Jak zacząć handlować kryptowalutą? Przyjrzyjmy się następującym strategiom handlowym:

 • Uśrednianie. Zamiast inwestować wszystkie środki w aktywa na raz, lepiej podzielić kwotę na kilka części i inwestować etapami. Nie da się z góry przewidzieć kursu kryptowaluty, ale jeśli zainwestujesz w części, zawsze będziesz miał kwotę na zakup monety w przypadku gwałtownego spadku jej kursu.
 • Dywersyfikacja. Dywersyfikacja jest sercem handlu. Zaleca się podzielenie kapitału inwestycyjnego na kilka części i inwestowanie w różne kryptowaluty. Dotyczy to zwłaszcza teraz, gdy na rynku pojawia się wiele startupów. Wiele z nich upadnie, ale niektórym się uda. Nie wiadomo, który projekt osiągnie wyżyny i rozgłos, dlatego, aby zmniejszyć ryzyko, lepiej grać bezpiecznie i dywersyfikować inwestycje.
 • Stop loss. Nauka handlu kryptowalutami to nie tylko objaśnienie strategii i nabycie umiejętności czytania wykresów - ważne jest również, aby nauczyć się nie bać ponosić strat i wyjść z pozycji. Ważne jest, aby z czasem zrozumieć, że projekt przestanie się rozwijać i nie przyniesie zysku, i wyjść z niego bez nadziei na wzrost kursu, czyli zamknięcie pozycji. Aby to zrobić, istnieje narzędzie - stop loss. Są to zlecenia sprzedaży, które są uruchamiane, gdy cena aktywów spadnie do określonego poziomu.

Aby prawidłowo rozpocząć handel kryptowalutą w Polsce, należy wybrać aktywa do inwestycji, zbadać ryzyka, wybrać niezawodną giełdę kryptowalut lub platformę brokerską z prostym interfejsem, wybrać portfel do przechowywania aktywów, strategii, zbadać trendy i zachowanie kryptowalut.

Najpopularniejsze monety

Na rynku handluje się różnymi pieniędzmi elektronicznymi, niektóre z nich są bardzo znane, jak Bitcoin, inne są mniej znane, jak Tron. Oto lista popularnych walut, którymi można handlować:

 • Bitcoin jest „oryginalną” kryptowalutą i nadal najdroższą walutą cyfrową pod względem kapitalizacji rynkowej. Jego główną zaletą jest ograniczona wielkość kapitalizacji – 21 mln tokenów. Oznacza to, że każdy nowy zakupiony bitcoin zmniejsza ilość pozostałych monet. Ten trend pozwala na wykładniczy wzrost kursu Bitcoina. Dzięki aktywnym inwestycjom w bitcoin cały rynek kryptowalut zaczyna się rozwijać, w tym altcoiny, które charakteryzują się dobrą zmiennością i płynnością.
 • Ethereum – waluta „inteligentnych kontraktów”. Ethereum to pierwsza wirtualna waluta wykorzystująca technologię inteligentnych kontraktów. Waluta pojawiła się w 2015 roku, dzięki crowdfundingowi – dobrowolnej darowiźnie pieniędzy przez Internet. Darowizny zbierano w bitcoinach. Jeśli Bitcoin zajmuje 40 proc. krypto-rynku, to Ethereum – 18 proc., zajmując tym samym zaszczytne drugie miejsce na liście popularnych kryptowalut. Ethereum działa w podobny sposób jak Bitcoin, ponieważ kod bazowy Ethereum jest pożyczony. Podobnie jak w systemie Bitcoin, łańcuchy bloków Ethereum są przechowywane na komputerze każdego użytkownika. W związku z tym nie da się fałszować rekordów - wtedy konieczne byłoby fałszowanie rekordów na wszystkich komputerach. Ilość Ethereum jest nieograniczona. Bloki do przechowywania informacji w systemie Ethereum pojawiają się co 10-15 sekund, w przeciwieństwie do bitcoina, którego utworzenie nowego bloku zajmuje 10 minut.
 • Bitcoin Cash to samodzielna wirtualna waluta będąca efektem pierwszego „hard forka” oryginalnego łańcucha bitcoin. Nabył szereg różnic, w tym zwiększoną ilość pamięci i szybkie przeliczanie złożoności sieci.
 • Ripple to najszybsza kryptowaluta. Większość nowych kryptowalut pojawia się z powodu niewielkich zmian w kodzie bitcoin. Ale w przypadku Ripple kod został napisany od podstaw, na zlecenie funduszy venture (funduszu inwestycyjnego nastawionego na pracę z innowacyjnymi przedsiębiorstwami i projektami, inwestowanie w papiery wartościowe lub akcje przedsiębiorstw wysokiego ryzyka w oczekiwaniu na niezwykle wysokie zyski) . Ripple powstał, aby zwiększyć szybkość transakcji bankowych i zaoszczędzić na nich. Kryptowaluta Ripple to scentralizowany system, w którym wszystkie cyfrowe pieniądze już istnieją i należą do jednej firmy - Ripple Lab. A jeśli systemy Bitcoin i Ethereum wymagają pustych obliczeń matematycznych, aby „spowolnić” tworzenie nowych bloków, to Ripple Lab wydaje monety do przydatnych obliczeń – przetwarzania danych naukowych z różnych uczelni.
 • Litecoin - cyfrowe pieniądze do szybkich transakcji. Zajmuje 2 procent całkowitej wartości rynku aktywów cyfrowych. Litecoin pojawił się w 2011 roku za sprawą byłego inżyniera Google – Charlesa Lee. Litecoin, podobnie jak Ethereum, to hard fork od Bitcoina. Jedną z niewielu różnic między Litecoinem jest szybkość przetwarzania transakcji – jest szybsza niż w Bitcoinie. Jeśli w bitcoinach bloki są tworzone co 10 minut, to w Litecoinie dzieje się to szybciej – co 2,5 minuty. Dlatego Litecoin może przetwarzać więcej transakcji niż w systemie Bitcoin. Liczba kryptowalut jest ograniczona.
Najpopularniejsze monety
Najpopularniejsze monety

Analiza rynku kryptowalut 

W handlu kryptowalutami najważniejsza jest strategia. Wybór właściwej strategii zapewni Ci pewny dochód, a wybór złej strategii może przynieść odwrotny skutek.

Bez umiejętności analizy trendów rynkowych żadna strategia nie zadziała.

Aby handel kryptowalutami był skuteczny, musisz dokładnie przestudiować rynek. Istnieją dwa rodzaje analiz, które pozwalają jednemu lub drugiemu przewidzieć cenę kryptowaluty i dynamikę jej rozwoju - analiza techniczna i fundamentalna.

Analiza techniczna to badanie dynamiki rynku aktywów cyfrowych, głównie za pomocą wykresów (można użyć dodatkowych narzędzi, takich jak analiza świecowa lub wskaźniki), w celu przewidywania przyszłych ruchów cen.

Podstawą każdej analizy technicznej są trzy postulaty:

 • Rynek bierze wszystko pod uwagę. To są podstawy analizy technicznej, jeśli istnieją jakieś przyczyny, które wpływają na cenę, są one już uwzględnione w cenie aktywa. Wszelkie zmiany dynamiki podaży i popytu znajdują odzwierciedlenie w ruchu cen. Wszystko, co musisz być w stanie zrobić, to poprawnie przeanalizować ten ruch cenowy. Wszystko, co wpływa na cenę rynkową kryptowaluty, jest z pewnością już odzwierciedlone w cenie i musisz umieć badać i śledzić dynamikę cen.
 • Ruch cen podlega trendom. Wszystko, co dzieje się na rynku kryptowalut, podlega trendom lub trendom. Głównym zadaniem analizy technicznej kryptowalut jest identyfikacja tych trendów na wczesnym etapie i podążanie w kierunku trendu.
 • Historia się powtarza. Wszystkie ruchy cenowe na rynku podlegają ludzkiej psychologii. Wszystkie modele analizy graficznej są powtarzane. Jeśli niektóre modele działały w przeszłości, to można przypuszczać, że będą działać w przyszłości.
Użyj analizy technicznej na platformie
Użyj analizy technicznej na platformie

Analiza fundamentalna skupia się na czynnikach, które determinują dynamikę wartości kryptowaluty. W szczególności trader bada cechy monety – praktyczne zastosowanie, popularność, tło medialne, zaangażowanie w realną gospodarkę i wiele innych.

Analiza fundamentalna jest bardziej czasochłonna i złożona, ponieważ wymaga znajomości i zrozumienia wielu czynników rynku kryptowalut i realnej gospodarki, relacji między nimi. W przypadku prawidłowego użycia pozwala ocenić wartość aktywów w porównaniu z ich ceną spekulacyjną. Trader może zidentyfikować przewartościowane i niedowartościowane kryptowaluty i wykorzystać te informacje podczas handlu.

Analiza fundamentalna wykorzystuje analizę dużej ilości informacji o wewnętrznych i zewnętrznych czynnikach otaczających token w celu wybrania punktu wejścia lub wyjścia.

Otrzymuj aktualne wiadomości na platformie
Otrzymuj aktualne wiadomości na platformie

Wskaźniki analizy technicznej — wykorzystanie średnich kroczących

Analiza techniczna nie jest czymś innowacyjnym w handlu i inwestowaniu. Wykorzystanie wskaźników i wykresów ma prosty cel, jakim jest wykorzystanie danych historycznych do podejmowania bardziej świadomych decyzji.

Ponieważ w ostatnich dziesięcioleciach rynki stały się bardziej wyrafinowane, opracowano setki różnych rodzajów wskaźników, ale niewiele z nich stało się tak popularne, jak konsekwentne stosowanie średnich kroczących (MA).

Chociaż istnieją różne odmiany średnich kroczących, ich głównym celem jest zapewnienie przejrzystości wykresom handlowym. Osiąga się to poprzez wygładzenie wykresów, aby stworzyć łatwy do odszyfrowania wskaźnik trendu.

Istnieją różne rodzaje średnich kroczących, najczęściej podzielone na dwie oddzielne kategorie: proste średnie kroczące (SMA) i wykładnicze średnie kroczące (EMA). W zależności od rynku i pożądanego wyniku, inwestorzy mogą wybrać, który wskaźnik jest odpowiedni i opłacalny podczas konfiguracji.

Wskaźnik średniej ruchomej
Wskaźnik średniej ruchomej

Przegląd wskaźnika Stochastic Oscillator 

Oscylator Stochastic jest wskaźnikiem technicznym typu oscylatora. Ze względu na swoją prostotę jest popularny wśród początkujących. A profesjonaliści uwielbiają go za dokładność sygnału i wszechstronność. Wskaźnik ma na celu określenie tempa ceny.

Jego głównym zadaniem jest porównanie aktualnego kursu zamknięcia instrumentu giełdowego z cenami za określony czas. Oscylator Stochastic ma dwie linie w swoim arsenale roboczym: główną (%K) i wtórną (%D). %D to średnia ruchoma linii %K. Zazwyczaj %K jest wyświetlany jako linia ciągła, a %D jako linia przerywana.

Stochastic jest w stanie jednoznacznie określić moment odwrócenia trendu i zarabiać nawet na krótkoterminowych korektach w stosunku do trendu na rynku.

Oscylator stochastyczny
Oscylator stochastyczny

RSI – wskaźnik siły względnej

Instrument zyskał popularność dzięki łatwości interpretacji i jakości sygnałów, jakie daje. Punkty wejścia podane przez sam ten wskaźnik i razem z innymi wskaźnikami pokazują bardzo dobry stosunek ryzyka do zysku na rynkach niestabilnych i będących w trendzie.

Czym jest sama ta względna siła? Jest to stosunek średniego wzrostu ceny do średniego spadku ceny w danym okresie. Wartość ta pozwala ocenić, czy kupujący czy sprzedający silniej wpłynęli na cenę w wybranym okresie i zasugerować dalsze zmiany. Aby obliczyć siłę względną, wybierane są wszystkie świece z wybranego okresu czasu, które zamknęły się wyżej niż poprzednia świeca, a średnia wartość wzrostu jest określana za pomocą wzoru wykładniczej średniej ruchomej. Podobna operacja jest wykonywana dla świec, które zamknęły się poniżej poprzedniej. Stosunek tych dwóch wielkości da wartość siły względnej (RS).

Wskaźnik względnej siły (RSI)
Wskaźnik względnej siły (RSI)

Czym są wstęgi Bollingera?

Wskaźnik Bollinger Bands jest wskaźnikiem oscylacyjnym, który służy do pomiaru zmienności rynku.

Pozwala ocenić, czy cena jest wysoka czy niska w porównaniu z ostatnią średnią kroczącą oraz przewidzieć możliwość spadku lub wzrostu do jej poziomu. W szczególności dane te pomagają w podjęciu decyzji o kupnie lub sprzedaży aktywów.

Wstęgi Bollingera składają się z trzech głównych pasm (linii).

Środkowy pas odpowiada prostej średniej ruchomej ceny. Górne i dolne wstęgi reprezentują poziomy, na których cenę można uznać za wystarczająco wysoką lub wystarczająco niską w stosunku do ostatniej średniej ruchomej.

Kiedy cena osiągnie górną granicę, aktywa są sprzedawane po wystarczająco wysokiej cenie i są uważane za wykupione. W takim przypadku możesz go sprzedać, spodziewając się, że cena spadnie dalej do centralnego pasma, które jest średnią ruchomą.

Kiedy cena osiąga dolną granicę, aktywa są sprzedawane po stosunkowo niskiej cenie i są uważane za wyprzedane. W takim przypadku możesz go kupić, spodziewając się, że cena wzrośnie z powrotem do centralnego pasma, które jest średnią ruchomą.

Trzeba jednak uważać: sam fakt, że cena osiągnie górną lub dolną wstęgę, nie oznacza, że ​​cena się odwróci. Potrzebnych jest więcej informacji – takich jak formacje świecowe lub inny wskaźnik – aby potwierdzić odwrócenie przed wejściem w transakcję.

Wstęgi Bollingera pomagają również określić zmienność rynku na podstawie odległości między górną i dolną wstęgą. Duża odległość odpowiada dużej zmienności, natomiast mała odległość odpowiada małej zmienności.

Bollinger Bands
Bollinger Bands

Już dziś możesz zacząć handlować kryptowalutami

Aby odnieść sukces jako trader, potrzebujesz nie tylko wiedzy i umiejętności. Dyscyplina, samokontrola, systematyczność – to wszystko jest również niezwykle ważne. Ważne jest, aby nauczyć się trzymać strategii, nie poddawać się i poświęcić czas na dogłębną analizę kryptowaluty i rynku.

Handel kryptowalutami zapewnia szerokie możliwości zarabiania. Możesz zacząć handlować na giełdzie przy minimalnych nakładach inwestycyjnych, ale aby handlować z zyskiem, będziesz musiał włożyć dużo wysiłku.

W dogodnym dla Ciebie momencie możesz zacznij handlować kryptowalutą w Polsce. Możesz zacząć handlować, rejestrując się na platformie już dziś.

PROSTE I NIEZAWODNE
WYPŁACANIE PIENIĘDZY
PayPal
Mastercard
Neteller
Skrill
Visa
OGÓLNE OSTRZEŻENIE O RYZYKU
Usługi finansowe świadczone przez tę stronę internetową wiążą się z wysokim ryzykiem i mogą spowodować utratę wszystkich funduszy. Nigdy nie powinieneś inwestować pieniędzy, których nie możesz utracić